Прејди на содржината

NGC 3857

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3857
Поглед кон NGC 3857
Поглед кон NGC 3857
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 23 март 1884
Други ознаки MCG 3-30-84, CGCG 97-117

NGC 3857леќеста галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3857 се споменува и како MCG 3-30-84, CGCG 97-117.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1884 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3857 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 3857 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3857 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36548. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1443. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1406.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 3857 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]