NGC 3764

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3764
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 124°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 20 април 1862
Други ознаки MCG 3-30-20, CGCG 97-25, 2ZW 52, NPM1G +18.0302

NGC 3764галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3764 се споменува и како MCG 3-30-20, CGCG 97-25, 2ZW 52, NPM1G +18.0302.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 април 1862 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3764 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 3764 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 124°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3764 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35930. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1438. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1406.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3764 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]