NGC 3697A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3697A
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 93°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 февруари 1827
Други ознаки NGC 3697, UGC 6479, MCG 4-27-42, CGCG 126-61, HCG 53A

NGC 3697Aспирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3697A се споменува и како NGC 3697, UGC 6479, MCG 4-27-42, CGCG 126-61, HCG 53A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 февруари 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3697A е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 3697A има привидни димензии од 2,4' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 93°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3697A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35347. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1440. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1353.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3697A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]