NGC 3633

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3633


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 март 1887
Други ознаки UGC 6351, MCG 1-29-32, CGCG 39-126, IRAS 11178+0351

NGC 3633 е спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3633 се споменува и како UGC 6351, MCG 1-29-32, CGCG 39-126, IRAS 11178+0351.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1887 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3633 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] NGC 3633 има привидни димензии од 1,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3633 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34711. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 236; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 267. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1392.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3633 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]