NGC 3600

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3600
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 јануари 1788
Други ознаки UGC 6283, MCG 7-23-38, MK 1443, IRAS 11130+4152, CGCG 213-38, KUG 1113+418

NGC 3600спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3600 се споменува и како UGC 6283, MCG 7-23-38, MK 1443, IRAS 11130+4152, CGCG 213-38, KUG 1113+418.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 јануари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3600 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 3600 има привидни димензии од 4,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3600 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34353. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 73; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3012. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1349.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3600 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]