NGC 3588/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3588/2


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 26 април 1883
Други ознаки UGC 6264, MCG 4-27-9, CGCG 126-11

NGC 3588/2леќеста галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3588/2 се споменува и како UGC 6264, MCG 4-27-9, CGCG 126-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1883 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3588/2 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] NGC 3588/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3588/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 146; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1439. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1353.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3588/2 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]