NGC 3583

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 3583


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 1,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 февруари 1788
Други ознаки UGC 6263, MCG 8-21-8, CGCG 242-12, IRAS 11113+4835

NGC 3583 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3583 се споменува и како UGC 6263, MCG 8-21-8, CGCG 242-12, IRAS 11113+4835.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 5 февруари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3583 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 3583 има привидни димензии од 2,8' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 3583 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34232. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 73; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3447. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 700.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Запис за NGC 3583 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]