NGC 3544

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3544


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 94°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 0,9'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 1886
Други ознаки NGC 3571, ESO 570-11, MCG -3-29-1

NGC 3544 е спирална галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3544 се споменува и како NGC 3571, ESO 570-11, MCG -3-29-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Ормонд Стоун, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 26 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3544 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 3544 има привидни димензии од 3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 94°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3544 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34028. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 326; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6080. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1558.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3544 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]