NGC 337A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 337A


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 1 м 33,7 с
Деклинација - 7° 35' 18"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBdm
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 15,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,6' х 5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 септември 1785
Други ознаки MCG -1-3-65, IRAS 00589-0751

NGC 337Aспирална галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 337A се споменува и како MCG -1-3-65, IRAS 00589-0751 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 септември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 337A е од видот SBdm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,6 m/лм2.[2] NGC 337A има привидни димензии од 6,6' х 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 1 м 33,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 35' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 337A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3671. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 262; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5270. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1206.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]