NGC 3281B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3281B


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 31 м 52 с
Деклинација - 35° 12' 19"
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 мај 1834

NGC 3281Bлеќеста галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 мај 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3281B е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 3281B има привидни димензии од 1,4' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 31 м 52 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 12' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3281B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 83203. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 366; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7193.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]