NGC 3258E

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3258E


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 32 m 24,8 s
Деклинација - 34° 59' 53"
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 мај 1834
Други ознаки ESO 375-60, MCG -6-23-51B

NGC 3258E е спирална галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3258E се споменува и како ESO 375-60, MCG -6-23-51B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 мај 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3258E е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] NGC 3258E има привидни димензии од 1,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 32 m 24,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 34° 59' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3258E е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31131. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 366; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7192.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]