Прејди на содржината

NGC 2972

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2972

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 40 м 11,5 с
Деклинација - 50° 19' 13"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I1p
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 9 мај 1826
Други ознаки NGC 2999, OCL 778, ESO 212-SC11

NGC 2972расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2972 се споменува и како NGC 2999, OCL 778, ESO 212-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2972 е од видот I1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m.[2] NGC 2972 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 40 м 11,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 50° 19' 13".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2972 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8176.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]