NGC 2944/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2944/1
Поглед кон NGC 2944
Поглед кон NGC 2944
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 39 м 18 с
Деклинација + 32° 18' 38"
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,4'
Историја
Откривач Јохан Пализа
Откриена 27 март 1886
Други ознаки UGC 5144, MCG 6-21-67, CGCG 181-78, IRAS 09363+3232, KUG 0936+325A, Z 0936.4+3233, Arp 63, VV 82

NGC 2944/1спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2944/1 се споменува и како UGC 5144, MCG 6-21-67, CGCG 181-78, IRAS 09363+3232, KUG 0936+325A, Z 0936.4+3233, Arp 63, VV 82.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1886 година од страна на Јохан Пализа, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2944/1 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 2944/1 има привидни димензии од 1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 39 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 18' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2944/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27533. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 103; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2501. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 466.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]