Прејди на содржината

NGC 2900

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2900
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 30 м 15 с
Деклинација + 4° 8' 37"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 10 март 1886
Други ознаки UGC 5065, MCG 1-24-26, CGCG 34-55, KARA 343, IRAS 09276+0421

NGC 2900спирална галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2900 се споменува и како UGC 5065, MCG 1-24-26, CGCG 34-55, KARA 343, IRAS 09276+0421.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 март 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2900 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 2900 има привидни димензии од 1,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 30 м 15 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 4° 8' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2900 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26974. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 233; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 238. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 28.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]