NGC 2886

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2886

{{{опис}}}

Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 26 м 38,7 с
Деклинација - 21° 44' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 февруари 1837

NGC 2886систем од четири ѕвезди во соѕвездието Водна Змија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 февруари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2886 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 26 м 38,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 21° 44' 18".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2886 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 323; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6041. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1383.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]