NGC 2881/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2881/2


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 25 m 53,7 s
Деклинација - 11° 59' 33"
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 февруари 1886
Други ознаки MCG -2-24-21, VV 293, Arp 275, IRAS 09234-1146

NGC 2881/2 е спирална галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2881/2 се споменува и како MCG -2-24-21, VV 293, Arp 275, IRAS 09234-1146.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 февруари 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2881/2 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] NGC 2881/2 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 25 m 53,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 11° 59' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2881/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 278; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5467. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1016.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]