Прејди на содржината

NGC 2875

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2875

{{{опис}}}

Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 25 м 48,7 с
Деклинација + 11° 25' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 7 март 1874
Други ознаки part of N 2874

NGC 2875дел од галаксија во соѕвездието Лав, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2875 се споменува и како part of N 2874.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 март 1874 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2875 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 25 м 48,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 11° 25' 56".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2875 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 188; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 823. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1508.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Holmberg, E., "A Study of Double and Multiple Galaxies", Lund Annals, 6, 1937. (13,2)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]