NGC 2849

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2849

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 19 м 22,8 с
Деклинација - 40° 31' 13"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена јануари 1838
Други ознаки OCL 756, ESO 314-SC13

NGC 2849расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2849 се споменува и како OCL 756, ESO 314-SC13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јануари 1838 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2849 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m.[2] NGC 2849 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 19 м 22,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 40° 31' 13".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2849 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 398; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7682.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]