NGC 2831

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2831 {{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 19 м 45,6 с
Деклинација + 33° 44' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 13 март 1850
Други ознаки UGC 4942, MCG 6-21-13, CGCG 181-24, Arp 315

NGC 2831елиптична галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2831 се споменува и како UGC 4942, MCG 6-21-13, CGCG 181-24, Arp 315.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 март 1850 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2831 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] NGC 2831 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 19 м 45,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 44' 41".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2831 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26376. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 103; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2496. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]