NGC 2830

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2830


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 19 m 41,2 s
Деклинација + 33° 44' 17"
Положбен агол 112°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 декември 1785
Алтернативни ознаки UGC 4941, MCG 6-21-14, CGCG 181-23, Arp 315

NGC 2830 е спирална галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2830 се споменува и како UGC 4941, MCG 6-21-14, CGCG 181-23, Arp 315.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2830 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] NGC 2830 има привидни димензии од 1,2' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 19 m 41,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 44' 17".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 112°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2830 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26371. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 103; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2496. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]