NGC 2820A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2820A


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 21 м 30,2 с
Деклинација + 64° 14' 18"
Положбен агол 21°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 април 1791
Други ознаки IC 2458, MK 108, MCG 11-12-5, UGCA 159, CGCG 312-4, 7ZW 276

NGC 2820Aлеќеста галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2820A се споменува и како IC 2458, MK 108, MCG 11-12-5, UGCA 159, CGCG 312-4, 7ZW 276.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 април 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2820A е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] NGC 2820A има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 21 м 30,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 64° 14' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 21°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2820A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26485. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 23; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4138. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 708.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]