NGC 2810B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2810B


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 21 m 58,2 s
Деклинација + 71° 52' 0"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 декември 1788

NGC 2810B е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 декември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2810B е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 mag/arcmin2.[2] NGC 2810B има привидни димензии од 0,2' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 21 m 58,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 71° 52' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2810B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 277; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4379. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]