NGC 2792

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2792

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 12 м 26,5 с
Деклинација - 42° 25' 39"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,35' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 март 1835
Други ознаки PK 265+4.1, ESO 314-PN6, AM 0910-421, CS=13.8

NGC 2792планетарна маглина во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2792 се споменува и како PK 265+4.1, ESO 314-PN6, AM 0910-421, CS=13.8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2792 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m.[2] NGC 2792 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,35'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 12 м 26,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 42° 25' 39".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2792 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 398; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7686.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]