Прејди на содржината

NGC 2671

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2671
Поглед кон NGC 2671
Поглед кон NGC 2671
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 46 м 12 с
Деклинација - 41° 52' 38"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 мај 1826
Други ознаки OCL 745, ESO 313-SC14

NGC 2671расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2671 се споменува и како OCL 745, ESO 313-SC14.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2671 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m.[2] NGC 2671 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 46 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 41° 52' 38".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2671 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 397; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7683.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]