NGC 2663

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2663


Соѕвездие Компас
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 45 м 8,3 с
Деклинација - 33° 47' 42"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,6
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 2,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 февруари 1886
Други ознаки ESO 371-14, MCG -6-20-1

NGC 2663елиптична галаксија во соѕвездието Компас, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2663 се споменува и како ESO 371-14, MCG -6-20-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 февруари 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2663 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 2663 има привидни димензии од 3,5' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 45 м 8,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 33° 47' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2663 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 24590. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 363; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7145.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]