Прејди на содржината

NGC 2660

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2660

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 42 м 38 с
Деклинација - 47° 12' 2"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 декември 1834
Други ознаки OCL 759, ESO 260-SC4

NGC 2660расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2660 се споменува и како OCL 759, ESO 260-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2660 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m.[2] NGC 2660 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 42 м 38 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 47° 12' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2660 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 397; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8155.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]