NGC 2654

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2654
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 49 м 12 с
Деклинација + 60° 13' 15"
Положбен агол 63°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 0,8'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 18 август 1882
Други ознаки UGC 4605, MCG 10-13-17, CGCG 288-6, KARA 285, IRAS 08451+6024

NGC 2654спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2654 се споменува и како UGC 4605, MCG 10-13-17, CGCG 288-6, KARA 285, IRAS 08451+6024.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 август 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2654 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 2654 има привидни димензии од 4,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 49 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 13' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 63°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2654 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 24784. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 44; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4128. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 982.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]