NGC 2634A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2634A
Поглед кон NGC 2634
Поглед кон NGC 2634
Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 48 м 38,1 с
Деклинација + 73° 56' 19"
Положбен агол 73°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,4'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 11 август 1882
Други ознаки UGC 4585, MCG 12-9-16, CGCG 331-68, CGCG 332-15, IRAS 08433+7406

NGC 2634Aспирална галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2634A се споменува и како UGC 4585, MCG 12-9-16, CGCG 331-68, CGCG 332-15, IRAS 08433+7406.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 август 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2634A е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 2634A има привидни димензии од 1,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 48 м 38,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 73° 56' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 73°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2634A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 24760. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 7; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7144.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]