NGC 2601

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2601
{{{опис}}}
Соѕвездие Летечка Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 25 м 30,4 с
Деклинација - 68° 7' 4"
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена март 1835
Други ознаки ESO 60-5, IRAS 08251-6757

NGC 2601спирална галаксија во соѕвездието Летечка Риба, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2601 се споменува и како ESO 60-5, IRAS 08251-6757.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2601 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 2601 има привидни димензии од 1,6' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 25 м 30,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 7' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2601 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23637. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 447; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9194.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]