NGC 2587

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2587


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 23 м 24 с
Деклинација - 29° 30' 31"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II1p
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 22 јануари 1835
Други ознаки OCL 706, ESO 431-SC7

NGC 2587отворено ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2587 се споменува и како OCL 706, ESO 431-SC7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јануари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2587 е од видот II1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 m.[2] NGC 2587 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 23 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 29° 30' 31".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2587 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 363; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6581. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 52.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]