Прејди на содржината

NGC 2568

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2568
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 18 м 18,1 с
Деклинација - 37° 6' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 1881
Други ознаки OCL 727, ESO 370-SC5

NGC 2568расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2568 се споменува и како OCL 727, ESO 370-SC5.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1881 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2568 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 m.[2] NGC 2568 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 18 м 18,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 6' 19".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2568 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 362; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7134.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]