NGC 2547

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2547


Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 10 m 9 s
Деклинација - 49° 13' 30"
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
4,7
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 753, ESO 209-SC18, AM 0808-490

NGC 2547 е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2547 се споменува и како OCL 753, ESO 209-SC18, AM 0808-490.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2547 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,7 mag.[2] NGC 2547 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 10 m 9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 49° 13' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2547 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 396; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8144.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]