NGC 2546

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2546

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 12 м 24 с
Деклинација - 37° 37' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2m
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 70' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 726, ESO 369-SC7

NGC 2546расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2546 се споменува и како OCL 726, ESO 369-SC7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2546 е од видот III2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 m.[2] NGC 2546 има само една позната привидна димензија, која изнесува 70'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 12 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 37' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2546 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 362; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7660.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]