NGC 2542

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 2542


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 11 m 16,2 s
Деклинација - 12° 55' 35"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
4,7
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 декември 1836
Алтернативни ознаки 19 Pup

NGC 2542 е ѕвезда во соѕвездието Крма, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2542 се споменува и како 19 Pup.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 декември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2542 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 4,7 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 11 m 16,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 12° 55' 35".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2542 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 275; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5434. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1484.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]