NGC 2537A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2537A


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 13 м 41,1 с
Деклинација + 45° 59' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 февруари 1788
Други ознаки MCG 8-15-51

NGC 2537Aспирална галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2537A се споменува и како MCG 8-15-51.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2537A е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 2537A има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 13 м 41,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 45° 59' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2537A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23057. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 69; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3408. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1317.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]