NGC 2405/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2405/2


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 32 м 15,1 с
Деклинација + 25° 54' 21"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 7 ноември 1864
Други ознаки MCG 4-18-26, CGCG 117-51, VV 643

NGC 2405/2елиптична галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2405/2 се споменува и како MCG 4-18-26, CGCG 117-51, VV 643.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 ноември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2405/2 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] NGC 2405/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 32 м 15,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 25° 54' 21".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2405/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 139; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1915. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1310.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]