NGC 1971

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1971


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 26 m 45,3 s
Деклинација - 69° 51' 6"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена декември 1834
Други ознаки ESO 56-SC128, in LMC

NGC 1971 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1971 се споменува и како ESO 56-SC128, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1971 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag.[2] NGC 1971 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 26 m 45,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 51' 6".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1971 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9166.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]