Прејди на содржината

NGC 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1968
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 27 м 24 с
Деклинација - 67° 27' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 јануари 1837
Други ознаки ESO 56-SC130, in LMC

NGC 1968расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1968 се споменува и како ESO 56-SC130, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1968 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m.[2] NGC 1968 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 27 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 27' 48".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1968 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8891.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]