NGC 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1963
{{{опис}}}
Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 32 м 10,8 с
Деклинација - 36° 22' 50"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 декември 1835
Други ознаки ESO 363-SC5

NGC 1963расеано ѕвездено јато во соѕвездието Гулаб, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1963 се споменува и како ESO 363-SC5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 декември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1963 е од видот OCL.[1] NGC 1963 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 32 м 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 36° 22' 50".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1963 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 358; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7067.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Tully, R.B., "Nearby Galaxies Catalog". New York: Cambridge University Press, 1988. A preliminary version on mnetic tape (1981) was used here. (23,17)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]