NGC 1935

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1935


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 21 m 58,8 s
Деклинација - 67° 57' 27"
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 23 ноември 1834
Други ознаки IC 2126, ESO 56-EN110, in LMC

NGC 1935 е емисиона маглина во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1935 се споменува и како IC 2126, ESO 56-EN110, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1935 е од видот EN.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 21 m 58,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 57' 27".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1935 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]