NGC 190A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 190A


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 38 м 54,6 с
Деклинација + 7° 3' 23"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' х 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 октомври 1886
Други ознаки MCG 1-2-42, CGCG 409-51, 3ZW 10, HCG 5B, IRAS 00241+3125
NGC 190A

NGC 190Aелиптична галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 190A се споменува и како MCG 1-2-42, CGCG 409-51, 3ZW 10, HCG 5B, IRAS 00241+3125 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 190A е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 190A има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 38 м 54,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 7° 3' 23".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 190A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2325. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 171; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 16. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 915.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]