NGC 1877

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1877

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 13 м 39 с
Деклинација - 69° 23' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 17 јануари 1838
Други ознаки in LMC

NGC 1877расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1877 се споменува и како in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 јануари 1838 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1877 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12 m.[2] NGC 1877 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 13 м 39 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 23' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1877 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9162.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]