NGC 1871

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1871

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 13 м 51,8 с
Деклинација - 67° 27' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 56-SC85, in LMC

NGC 1871расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1871 се споменува и како ESO 56-SC85, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1871 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 m.[2] NGC 1871 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 13 м 51,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 27' 10".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1871 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8890.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]