NGC 1854

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1854


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 9 m 20 s
Деклинација - 68° 50' 51"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Физички податоци
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 август 1826
Други ознаки NGC 1855, ESO 56-SC72, in LMC, core of GCL

NGC 1854 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1854 се споменува и како NGC 1855, ESO 56-SC72, in LMC, core of GCL.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1854 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 9 m 20 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 50' 51".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1854 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]