Прејди на содржината

NGC 1850

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1850

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 8 м 44,8 с
Деклинација - 68° 45' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9
Физички податоци
Привидни димензии 3,4' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 3 август 1826
Други ознаки ESO 56-SC70, in LMC
NGC 1850 — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка Фотографија од вселенскиот телескоп Хабл
NGC 1850расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка Фотографија од вселенскиот телескоп Хабл

NGC 1850расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1850 се споменува и како ESO 56-SC70, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1850 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m.[2] NGC 1850 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 8 м 44,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 45' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1850 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]