NGC 1841

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1841
{{{опис}}}
Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 45 м 23,1 с
Деклинација - 83° 59' 49"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 19 јануари 1836
Други ознаки GCL 8, ESO 4-SC15

NGC 1841збиено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1841 се споменува и како GCL 8, ESO 4-SC15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јануари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1841 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m.[2] NGC 1841 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 45 м 23,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 83° 59' 49".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1841 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 462; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9492.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]