Прејди на содржината

NGC 1791

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1791
{{{опис}}}
Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 59 м 6,6 с
Деклинација - 70° 10' 8"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 декември 1835
Други ознаки ESO 56-SC41, in LMC

NGC 1791расеано ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1791 се споменува и како ESO 56-SC41, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1791 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m.[2] NGC 1791 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 59 м 6,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 10' 8".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1791 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9165.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]