NGC 1790

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1790
{{{опис}}}
Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 11 м 7,2 с
Деклинација + 52° 3' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 февруари 1831

NGC 1790астеризам во соѕвездието Кочијаш, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 февруари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1790 е од видот *Grp.[1] NGC 1790 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 11 м 7,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 52° 3' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1790 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 40; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3357. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1309.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]