Прејди на содржината

NGC 1782

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1782

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 57 м 51,2 с
Деклинација - 69° 23' 32"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,8
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 декември 1835
Други ознаки ESO 56-SC36, in LMC

NGC 1782расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1782 се споменува и како ESO 56-SC36, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1782 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,8 m.[2] NGC 1782 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,2'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 57 м 51,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 23' 32".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1782 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9165.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]