Прејди на содржината

NGC 1772

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1772

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 56 м 52,9 с
Деклинација - 69° 33' 22"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена декември 1834
Други ознаки ESO 56-SC33, in LMC

NGC 1772расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1772 се споменува и како ESO 56-SC33, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1772 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 m.[2] NGC 1772 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 56 м 52,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 33' 22".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1772 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9165.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]